Víte JAK se starat o perly?

Přibližně jedna z 10 000 ústřic obsahuje perlu. Každá perla je unikátním uměleckým dílem. Perly se liší ve tvaru, barvě, v lesku, velikosti ... Jejich krása a jedinečnost se ještě více vyjímá v kolekcích šperků kam tento skvost určitě patří.

V našich kolekcích šperků najdeme hlavně sladkovodní perly a perleť. Perly vznikají přirozeně v přírodě, ale také v perlových chovech. Přírodní perly jsou velmi vzácné. Většina perel však pochází z chovů. Sladkovodní perly jsou produkovány perlorodkou říční. Cizí tělíska jsou menší a jsou vsazeny do perlorodky uměle. V perlorodce může vzrůst až 20 perel současně.

Jak Vám Vaše perly vydrží co nejdéle krásné?

Perly, jako organický vzácný materiál, by měly vypadat dobře i po delším čase.

1. Jsou citlivé na chemikálie (například make-up a lak na vlasy). Nepoužívejte ani chemická čistidla, protože perly mohou ztratit svůj lesk.

2. Vaše šperky z perel by měly být v pořadí Vašeho zkrášlování jako poslední, a jako první, když se svlékáte.

3. Měli byste je otřít měkkým hadříkem vždy, když si je skládáte z těla, protože mohou být jemně vlhké.

4. Uchovávejte je vždy odděleně od jiných šperků, protože kov nebo kameny těchto šperků by je mohly poškrábat. Vhodné na uskladnění jsou semišové sáčky nebo jiný jemný materiál.

5. Nikdy je neponechávejte v plastových sáčcích, ale vždy v originálních krabičkách nebo sáčcích.

Jedna "perlička" na závěr

Jednou z nejznámějších perel na světě je La Peregrina. Její historie sahá téměř 500 let dozadu, kdy ji našel otrok na Perlových ostrovech. Je ve tvaru hrušky a velikosti holubího vejce. Slavní majitelé této perly byly i Filip II. Španělsky, Marie Tudorová z Anglie a Napoleon III. Posledním majitelem byla Elizabeth Taylor. V prosinci 2011 se tento perlový náhrdelník prodal za rekordní cenu více než 11 milionů dolarů.